Skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie zjawisk fizycznych pozwoli na przetransportowanie metalowej kulki, będzie zadaniem dla uczestników organizowanego po raz pierwszy w Polsce konkursu "Eksperyment łańcuchowy".
Z tego też powodu zaprosiliśmy do naszej szkoły zespół promujący ten konkurs.Uczniowie byli zafascynowani projektem.
Celem jest zachęcenie do wykorzystania zabawy i kreatywności do zdobywania wiedzy. Drużyny złożone z maksymalnie pięciu osób pod opieką osoby pełnoletniej powinny skonstruować urządzenie, po którym będzie mogła krążyć stalowa kulka o średnicy 2 cm. Wlot i wylot kulki musi się znajdować na wysokości 45 cm, a urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund i nie dłużej niż 2 min.
- Gotowe urządzenia powinny się mieścić na ławce szkolnej. To od inwencji uczestników zależy, jakie zjawiska fizyczne wykorzystają przy ich budowie. Stalowych kulek może być kilka czy kilkanaście. Regulamin konkursu dość szczegółowo określa wymogi, jakie musi spełniać urządzenie, bo podczas finału konkursu wszystkie urządzenia zostaną ustawione w łańcuchu i kolejno uruchomione, stąd nazwa "Eksperyment łańcuchowy" - mówił Daniel Dziob, student V roku biofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosownej UJ.
ARTYKUŁ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz